Dzisiejsza gra terenowa „ Sławni Polacy na 100 lecie niepodległości” odbyła się w centrum Krakowa. Nie ma chyba lepszego miejsca, aby przemierzyć w szybkim tempie spory kawał naszej historii. Przyjrzeć się sławnym ludziom, przejść ich śladami, zobaczyć to, co po sobie pozostawili.
Uczniowie mieli do wykonania po dwa zadania w każdej z pięciu baz.
W bazie pierwszej, która wyznaczona była tuż przy pomniku Jana Matejki na Plantach, należało ułożyć w jak najkrótszym czasie puzzle przedstawiające obraz J. Matejki pt ”Portret dzieci artysty”. Druga grupa musiała rozpoznać, które z zaprezentowanych obrazów nie zostały namalowane przez naszego Artystę.
W bazie drugiej, na dziedzińcu Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3, należało wykazać się wiedzą z biografii Jana Pawła II. Pierwsze zadanie wymagało przyporządkowania krajów, które odwiedził w czasie swojego pontyfikatu i do których nie mógł pojechać z różnych (najczęściej politycznych) względów. Drugie zadanie polegało na uzupełnieniu w podanym tekście najważniejszych wydarzeń z życia JPII.
Baza trzecia, czyli pomnik Józefa Piłsudskiego to sprawdzanie informacji historycznych związanych z życiem i działalnością niepodległościową marszałka.
W bazie czwartej przy Domu Literatów na ul. Krupniczej 22, zwanym „domem Czterdziestu Wieszczów” i „czworakami literackimi”, jednym z legendarnych krakowskich miejsc, uczniowie musieli podążyć tropem weny poetyckiej naszej Noblistki i ułożyć wersy wiersza „Nagrobek” w odpowiedniej kolejności. Drugie zadanie, budzące wiele emocji, polegało na ułożeniu limeryku, którego bohaterem była jedna z postaci naszej gry terenowej.
Piąta baza mieściła się na Placu Szczepańskim, obok Teatru Starego
i sprawdzała wiedzę uczniów z działalności artystycznej Andrzeja Wajdy.
W drugim zadaniu należało uzupełnić brakujące fragmenty 20 tytułów filmów reżysera.
Wszystkim biorącym udział w naszym wydarzeniu dziękujemy za zaangażowanie i podjęcie niełatwego wyzwania.
Ostateczne wyniki gry terenowej zostaną ogłoszone w środę po zakończeniu Dnia Sportu.