Od roku 2001, zawsze w trzecim tygodniu października, z inicjatywy Prezydenta Republiki Włoskiej, pod patronatem instytucji czuwającej nad poprawnością i promowaniem języka włoskiego – Accademia della Crusca oraz Società Dante Alighieri, instytutów kultury włoskiej, konsulatów włoskich czy włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i wielu innych instytucji kulturalnych, na całym świecie obchodzony jest Tydzień Języka Włoskiego – Settimana della Lingua Italiana nel Mondo. Wydarzenie to ma na celu promowanie włoskiej kultury, piękna języka włoskiego oraz ukazywanie dziedzictwa włoskiej kultury i jej miejsca w kulturze światowej.
W naszej szkole w nadchodzącym tygodniu również chcemy poświęcić szczególną uwagę językowi włoskiemu. Uczy się go bowiem połowa naszych licealistów. A nawet Ci, którzy się nie uczą, używają wielu włoskich słów. Jak to możliwe? Wszak gotujemy makaron/pastę (maccheroni/pasta) al dente, czasem wybierając pomiędzy penne (pióra) i spaghetti, chyba że wolimy gnocchi (kopytka) lub lasagne. A może są wśród nas smakosze frutti di mare (owoców morza)?
Lubimy sałatki? Nic prostszego! Wystarczy trochę mozzarelli, brokułów, rukoli czy szpinaku (mozzarella, broccoli, rucola, spinaci) i sałatka (insalata) gotowa! Na koniec panna cotta albo tiramisù. Tirami su! Wznieś mnie do góry! – to dosłownie oznacza nazwa tej mieszanki biszkoptów, serka mascarpone, likieru amaretto i kawy. Do tego filiżanka espresso, cappuccino czy latte macchiato. Na kolację pizza Margherita lub quattro formaggi (cztery sery). A może risotto albo lasagne? Każdy z nas w kuchni trochę mówi po włosku. A muzyka? La musica jest w języku włoskim, ale włoski jest też w niej. Tempo, allegro, piano, forte, pianissimo, andante, crescendo – to tylko niektóre z terminów dotyczące dynamiki i tempa w utworach muzycznych. Sporo tego włoskiego wokół nas…
Czy wiecie, jakie jest najdłuższe włoskie słowo, które składa się aż z 26 liter? Czy wiedzieliście, że we włoskim hymnie narodowym jest odniesienie do Polski, tak jak w naszym jest odniesienie do „ziemi włoskiej”? Macie problem z zamówieniem sobie gnocchi czy latte macchiato, bo nie jesteście pewni jak wymówić te słowa? A może chcecie się dowiedzieć dlaczego dla Włochów nie jest pechowa 13-tka ale liczba 17?
Spójrzcie na gazetkę obok sali 11 (pracowni języka włoskiego). Tam uzyskacie odpowiedzi na powyższe pytania oraz znajdziecie inne informacje o jednym z najpiękniejszych języków świata. Zwróćcie również uwagę na plakat informujący o konkursie 😊