Bajecznie kolorowe szopki, które pojawiają się w Krakowie od początku grudnia są jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najpiękniejszym zwiastunem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Krakowska tradycja  konkursu  szopek sięga 1946 roku. Podkreśleniem ich wartości jest fakt wpisania przed dwoma laty na krajową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Nic więc dziwnego, że wielkim zaszczytem jest uczestniczenie w takim konkursie, a jeszcze większym – otrzymanie nagrody.

Zapewne wszyscy wiedzą, że wykonanie szopki łączy się z respektowaniem określonych zasad. Otóż… wydarzenia Nocy  Bożego Narodzenia umieszcza się w scenerii miasta, a zwłaszcza w jego najważniejszych miejscach.           Pojawiają się w nich dawni i współcześni bohaterowie, znani z legend i przekazów historycznych.

Poszczególne elementy wykonane są w kolorach złota, czerwieni, zieleni, srebra. Krakowska szopka jest fenomenem w skali światowej.

Z wielką przyjemnością młodzież naszego gimnazjum i liceum wraz z p. Marią Waydowicz – Spodaryk  – nauczycielem sztuki, przyjęła zaproszenie i podjęła wyzwanie tworzenia  szopki. Całe przedsięwzięcie wymagało wielkiego nakładu pracy i zaangażowania.

Najpierw – młodzież uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Muzeum Historyczne w Krzysztoforach, poznając tajniki budowania szopek. Następny krok – pomysł… I tu pragniemy serdecznie podziękować p. Annie Malik za życzliwość, merytoryczną pomoc i wprowadzenie we wspaniały klimat krakowskiej tradycji.

Wykonanie – najtrudniejsza, a zarazem najbardziej fascynująca część Projektu. Pomysł nabierał blasku i kształtu. Każdy nowy element wykonany przez nas motywował do dalszej pracy – tej w grupie i  samodzielnej w domu.

Warto było poświęcić czas i wysiłek, nasza szopka pełna figurek (Świętej Rodziny, Trzech Króli we wspaniałych uszytych przez nas strojach), pięknie oświetlona, została doceniona przez Jury i otrzymała I Miejsce w kategorii młodzieżowej powyżej 15 lat.

Nagroda to wielki sukces i radość, ale też poczucie, że współtworzymy  piękną tradycję. A współpracując w zespole uczymy się wielu pożytecznych umiejętności.

Wszystkich zapraszamy do Muzeum Historycznego na Rynku Głównym, aby obejrzeli wspaniałe Szopki Krakowskie.

img_8042

img_8027

dsc_0105

dsc_0097

dsc_0086