W piątek 20 października grupa kilkunastu uczniów wraz z nauczycielką języka włoskiego p. Urszulą Gurbą wzięła udział w Animakonie Junior – dniu pasjonatów języka włoskiego i Włoch. Choć była to jego pierwsza edycja, do Krakowa przybyło 250 uczniów z różnych, również bardzo odległych, zakątków Polski.

Na początku wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu pani dr Aleksandry Krauze-Kołodziej z KUL-u na temat: „Roma sotterranea – odkrywamy tajemnice rzymskich podziemi”. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat rzymskich katakumb, złotego domu Nerona (Domus Aurea), w którym, w jednym z pomieszczeń był nawet… ruchomy sufit, a cała posiadłość zajmowała „tylko” 100 hektarów. Wiemy również,  co znajduje się dokładnie pod Bazyliką świętego Piotra. Pani prelegent pokazała nam zdjęcia podziemnych miejsc, do których nie może wejść zwykły turysta. Dowiedzieliśmy się również, skąd pochodzi nazwa „Koloseum” – od ogromnego posągu Nerona (zwanego „kolossos”), który stał nieopodal. Było naprawdę ciekawie! To, że słuchaliśmy dokładnie potwierdziło się w teście Kahoot – Zuzanna Golik, Noemi Kawa i Jakub Dziedzic zajęli w nim drugie miejsce 😊

W pamięci zostanie nam również wykład pani dr Lucii Pascale pt. „Pane, amore e  fantasia…” Dowiedzieliśmy się, że we Włoszech istnieje ponad 300 rodzajów makaronu (niektóre z nich zobaczyliśmy na żywo). Pani Lucia opowiedziała nam również o kulturze picia kawy we Włoszech oraz jak działa znana wszystkim Moka. Pamiętajcie, że cappuccino pijemy tylko przed południem, zaś po obiedzie zamawiamy już tylko caffè czyli espresso. Na koniec była mowa o słodkościach typowych dla każdego z dwudziestu regionów Belpaese. Było naprawdę… smacznie.

Kolejny wykład, również niezwykle ciekawy, wygłosiła  pani Magdalena Ciach-Bakalarz, która prowadzi znanego wszystkim italofilom bloga „Italia poza szlakiem”. W prelekcji „10 nieoczywistych miejsc we Włoszech dla młodego odkrywcy” pokazała nam, jakie miejsca poza znanymi wszystkim Rzymem, Wenecją czy Florencją warto zobaczyć i dlaczego. Z pasją właściwą osobie, która kocha podróżować po Włoszech, zaprezentowała przepiękne miejsca warte odwiedzenia. Znalazły się wśród nich: Cinque Terre w Ligurii, Pienza i Lucca w Toskanii, Alberobello w Apulii, Matera w Bazylikacie, Tropea w Kampanii, Bergamo w Lombardii, Turyn w Piemoncie, Alghero na Sardynii oraz Taormina na Sycylii. Zatem, jeżeli nie wiecie, gdzie wybrać się na wakacje, możecie skorzystać z jej podpowiedzi. Zdjęcia z tych miejsc były przepiękne! Pani Magdalena udzieliła nam również wielu praktycznych wskazówek, pokazała, jakie aplikacje warto zainstalować, aby zwiedzanie pięknej Italii  było łatwe i przyjemne.

Ostatni z wykładów poprowadziła organizatorka Animakonu – pani Anna Kondraciuk, która podpowiedziała nam,  jak łatwiej i efektywniej uczyć się języka włoskiego.

Dzień spędzony w towarzystwie licznie zgromadzonej młodzieży zafascynowanej językiem i kulturą Włoch bardzo nam się podobał. Za rok również planujemy wziąć w nim udział.