W drugiej połowie stycznia mieliśmy okazję dwukrotnie poczuć się jak studenci Italianistyki, a to za sprawą warsztatów, jakie poprowadziła dla nas z Lublina pani dr Aleksandra Krauze-Kołodziej, wykładowca Italianistyki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Klasa Ia wysłuchała bardzo ciekawego wykładu na temat Wiecznego Miasta. Pani doktor opowiedziała w niezwykle interesujący sposób o bardziej i mniej znanych atrakcjach turystycznych Rzymu, udzielając przy tym wielu praktycznych wskazówek dotyczących poruszania się po mieście, pomocnych aplikacji czy terminu, w którym najlepiej odwiedzić stolicę Włoch.
Słuchaczami kolejnego wykładu zatytułowanego „Sekrety Laguny Weneckiej, czyli dlaczego warto odwiedzić nie tylko Wenecję” byli uczniowie klasy IIa. Te warsztaty były równie ciekawe! Pani dr Aleksandra Krauze-Kołodziej zabrała nas między innymi do wnętrza Bazyliki św. Marka (patrona miasta) z przepięknymi bizantyjskimi mozaikami, jak i na pobliskie wyspy: słynące z wyrobu szkła Murano oraz niezwykle urokliwe i klimatyczne ze względu na kolorowe domki Burano. Dowiedzieliśmy się też, że niedaleko Wenecji jest… nawiedzona wyspa (isola stregata), która nazywa się Pioveglia i gdzie bardzo trudno się dostać, bo nawet sami wenecjanie niechętnie tam pływają. Ta wysepka nas zaintrygowała… Podczas warsztatów poznaliśmy typowe dla Wenecji przysmaki: risi e bisi (risotto z groszkiem), polentę (kaszkę „mamałygę”) oraz pyszne herbatniki, idealne do moczenia w kawie czy czekoladzie (baicoli). Pani doktor zabrała nas na chwilę również na karnawał wenecki, który właśnie teraz trwa. Chcielibyśmy tam być… Wiedzieliście, że nazwa „karnawał” (wł. carnevale) pochodzi od słów „carnem levare” (mięso usuwać), ponieważ zaraz po nim zaczyna się post?
Uczniowie klasy IIa słuchali wykładu z wielką uwagą, robili notatki i fantastycznie wypadli w Kahoocie przygotowanym na koniec zajęć przez panią doktor. Przed nami jeszcze jedne warsztaty, ale to już na wiosnę, ponieważ będą o … Wielkanocy we Włoszech. Na pewno Wam o nich opowiemy 😊