„Wolność – to diament do oszlifowania” (M. Grechuta)

 I rzekła na koniec Polska: Ktokolwiek przyjdzie do mnie, będzie wolny i równy, gdyż ja jestem wolność. A trzeciego dnia dusza wróci do ciała i Naród zmartwychwstanie i uwolni wszystkie ludy Europy” (A. Mickiewicz)

Wolność – to nie cel lecz szansa, by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.
Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja
.

Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć
………………………………………………….

Wolność – to wśród życia gór i chmur
Poprzez każdy bór i mur znać przejście
.

I oto staliśmy się świadkami Wielkiej Historii. 0d 100 lat nasza Ojczyzna cieszy się wolnością. Cztery pokolenia Polaków z tęsknotą czekały na niepodległość. Doczekało jej piąte pokolenie.

Taki świąteczny dzień wymaga szczególnej oprawy, refleksji, a nawet wzruszeń.

Młodzież ZSO nr 8 pod kierunkiem p. B. Bandarzewskiej oraz p. M. Franik  przygotowała i zaprezentowała program artystyczny, którego widzami byli: dzieci przedszkolne, uczniowie SP nr 153, mieszkańcy osiedla oraz młodzież naszej szkoły.

Jego treścią była droga do Niepodległości, sposoby upamiętniania tego dnia na przestrzeni lat.

Refleksja o tym, czym jest wolność stanowiła główny motyw programu.

Aby lepiej zrozumieć jej wartość i sens, na scenie, w którą przeistoczył się Ołtarz w kościele parafialnym na naszym osiedlu, patetycznie wybrzmiały słowa marszałka Piłsudskiego, największych polskich poetów, a także naszego papieża Polaka, który z wielkim szacunkiem porównuje Ojczyznę do ziemskich Matek.

Wśród tych wspaniałych tekstów popłynęły wzruszające życzenia, które dla dostojnej Jubilatki – Ojczyzny ułożyli uczniowie klasy 1b LO.

Oto ich fragmenty:

Wszystkiego dobrego , kochana Ojczyzno!

Wiem, że na Twojej ziemi rozegrało się wiele okrutnych zdarzeń. Mam nadzieję, że to się nie powtórzy. Przede wszystkim życzę ci mniej wojen a więcej sukcesów gospodarczych, aby młodzi ludzie  chcieli się kształcić  i mieszkać w Twoich pięknych granicach. Życzę Ci też medali  i sukcesów w  międzynarodowych turniejach sportowych. Lecz najważniejsze jest , byś nie straciła tego, co odzyskałaś, a raczej wywalczyłaś cierpieniem i postawą podziwu godnych patriotów.

Jakub  1  b XVIII LO

Droga  Polsko, Ojczyzno moja! W dniu stulecia Twojego odrodzenia po 123 latach niewoli, życzę Ci, aby w naszym kraju szerzył się patriotyzm… Aby ludzie potrafili  dostrzec Twoje piękno i szanowali  Cię. Życzę Ci również tego, By Twoi mieszkańcy dbali o siebie samych i wspierali się , a nie prowokowali do kłótni i sporów. By Polacy pamiętali o świętach narodowych , obchodzili je z należytą czcią i szanowali symbole narodowe. Trwaj w  niepodległości i aby  poczucie wolności  nigdy nie zniknęło.

Maria   1 b XVIII LO

Ojczyzno wspaniała!!! Z okazji stulecia odrodzenia życzę Ci pokoju oraz dobrobytu. Pragnę… ,aby Polacy bezwarunkowo cię kochali i chcieli pozostać na Twojej ziemi a także , żeby społeczeństwo żyło w spokoju i dostatku.

Gerard   1 b XVIII LO

W dniu stulecia odzyskania niepodległości chciałbym Ci życzyć, Ojczyzno, by nasza kultura nie zatraciła się w coraz bardziej zmechanizowanym świecie. Aby w sercach młodych Polaków budziła się miłość do Ciebie, by zostawali w twoich granicach, nie opuszczali Ciebie.                                                                                                                                                                   Kacper    1 b XVIII LO

Z tekstami poetyckim i życzeniami pięknie współgrały specjalnie na tę uroczystość zaaranżowane pieśni, które wykonał nasz szkolny zespół muzyczny (Joasia z IIIb oraz Łucja z 2a LO), którego opiekunem  jest  Pan Dyrektor Marek Gaweł. Na gitarze zagrał pan dyrektor, na flecie zagrała Julka z Ia LO, na skrzypcach Anastazja z IIIb Gim.

W programie wzięli udział: Szymon (IIIb Gim), Aneta, Beata, Krystian, Kacper, Szymon z klasy maturalnej oraz Zuza, Gabrysia M., Gabrysia S., Michał, Amelka, Ola z IIIc Gim. Życzenia składali: Kuba, Marysia, Gerard, Kacper,

Operatorami multimediów byli: Kuba i Kacper z klasy maturalnej.

Na zakończenie wszyscy widzowie otrzymali słodki podarunek.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

 

Wolność – to królestwo dobrych słów,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi.
Wolność – ją wymyślił dla nas Bóg,
aby człowiek w niebie
 wreszcie mógł
się zbudzić. (M. Grechuta)